pondělí 20. května 2019

TAPIOKOVÝ PUDINK


Tapiokové perly jsem měla koupené. Dokonce už dvakrát, poprvé tu roky ležely a nakonec šly prošlé do koše. Podruhé jsem je koupila na Sapě společně s tapiokovou moukou a dalšími podobnými surovinami, které jsem nikdy nepoužila. Nemůžu si pomoct, vidím něco zajímavého a musím to koupit, dušuju se, že to určitě zpracuju, ale málokdy to dopadne.

sobota 30. března 2019

LAMB KORMA



Indickou kuchyni jsem si zamilovala. Ale ještě jsem jí ani pořádně nezačala vařit. :-) Zase už jsem teoretik bez praxe. Prapůvodně to všechno začalo kuřecím Tikka Masala, ke kterému jsem taky přišla jak slepý k houslím, když jsem kdysi dávno potřebovala zužitkovat koriandr. Definitivně jsem se dorazila v indické restauraci, kam mě jednou vzal Muž. Tam jsem se utvrdila v tom, že tuhle kuchyni chci zkoušet, chci ji jíst pravidelně, a že mě bude bavit. Jenže, jak je to u mě zvykem, od tohohle rozhodnutí zas uplynula přímo neslušně dlouhá doba.

neděle 10. března 2019

CO MÁM NA SRDCI

Popelčata. Já vím, že tady na to teď slušně kašlu, ale nemějte mi to prosím za zlé.  Čas od času potkám někoho, kdo se mě ptá, kdy přidám nějaký další recept. Čas od času taky někoho, kdo mi říká:
"Měla bys něco přidat."
Neměla.
Proč?
Já vám to hned vysvětlím.

PERNÍČKY ZAS A ZNOVA




pátek 13. dubna 2018

PEČENÁ DANČÍ KÝTA S BRUSINKOVÝM ZELÍM A KARLOVARSKÝM KNEDLÍKEM


Suroviny:

1 kg dančí kýty
300 g kvalitního špeku
2 větší cibule
100 ml červeného vína
200 ml dančího demi-glace (nebo vývar na podlití, zvěřinový nebo hovězí)
pepř, sůl

půl hlávky menšího červeného zelí
1 větší cibule
100 g kandovaných sušených brusinek
1 vrchovatou lžíci hrubé mouky
200 ml portského vína
sůl, ocet a cukr na dochucení, půl lžičky drceného kmínu

Postup:


100 špeku pokrájíme na kostičky a společně s nadrobno nakrájenou cibulí osmahneme na pánvi dozlatova. Jednu třetinu oddělíme a uchováme na později pod zelí, zbytek přesuneme do pekáčku, ve kterém budeme péct maso. Kýtu hustě prošpikujeme zbývajícím špekem (ten před špikováním nakrájíme a uložíme na nějakou dobu do mrazáku, bude se s ním pak lépe pracovat), pokud je to potřeba, svážeme ji kuchyňským motouzem do pěkného tvaru, a na pánvi ji ze všech stran důkladně zatáhneme. V pekáčku ji osolíme, opepříme, podlijeme vínem a vývarem a pečeme přiklopenou v troubě rozehřáté na 180 stupňů přibližně 2 hodiny. Během pečení ji několikrát obrátíme. Upečené maso vyjmeme, odložíme stranou a udržujeme v teple. Obsah pekáčku propasírujeme, dochutíme a zredukujeme podle potřeby. 
Během pečení masa si připravíme zelí. Nakrájíme ho na tenké nudličky a krátce ho společně s kmínem a odloženou cibulí a špekem osmahneme v pánvi, na které jsme zatáhli maso. Přilijeme portské víno, které necháme odvařit. Zelí osolíme a dusíme na nízkém ohni pod pokličkou tak dlouho, dokud nezměkne. Poté odvaříme přebytečnou tekutinu, pokud to bude potřeba, dochutíme ho cukrem a octem, zaprášíme moukou a do zhoustnutí povaříme. Ke konci vmícháme brusinky.
Pečené dančí servírujeme s oblíbeným druhem knedlíku, v tomto případě karlovarským.





















čtvrtek 8. března 2018

RAJČATOVÁ POLÉVKA

Asi teď budu nějakou chvilku vytahovat šuplíkovky. Teda fotky, co mi tu už nějakou dobu leží ladem, protože jsem je z nějakého důvodu hnedle neopracovala a recepty k nim nezapsala. Dáme si teda v tom pošmournu trochu sluníčka a léta.
Chápu, že je v tomhle počasí trochu složitější sehnat dobře vyzrálá rajčata. Já je měla ještě od léta na mrazáku. Tak třebas i vy nějaká vytáhnete. :-) A i kdyby ne, přece jen už se dneska dají sehnat výborná rajčata v plechovce, tak nezoufejte.



Suroviny:

1 kg dobře vyzrálých rajčat 
2 středně velké cibule
2 stroužky česneku
1 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
(100 ml vysokoprocentní smetany)
2 lžíce nastrouhaného parmazánu 
cukr a ocet na dochucení
pepř, sůl, 2 bobkové listy, hrst čerstvých bazalkových listů

Postup:

Nadrobno nakrájenou cibulku osmahneme v hrnci na másle. Přihodíme k ní nasekaný česnek, krátce zarestujeme, aby nezhořkl, poté přidáme rajčata, všechno koření a parmazán. Všechno společně přibližně deset minut povaříme a rozmixujeme na jemno. Poté polévku propasírujeme před jemný cedník, abychom se zbavili slupiček a semínek. Dochutíme ji podle potřeby solí, cukrem a octem, a na závěr ji můžeme zjemnit smetanou.





úterý 13. února 2018

DUŠENÉ TELECÍ S HRÁŠKEM A ŽAMPIONY

První recept v dalším roce, což je trestuhodné. Stejně trestuhodné je, že mi tady odpočívá už minimálně půl roku. :-) Rádi telecí a už jste si uvařili telecí s kořenovou zeleninou i telecí paprikáš? Zkuste tuhle variantu v jemné omáčce se žampiony a hráškem. Použitá smetana nakonec je volitelná. Nezapomeňte odvařit víno, aby se srazila jeho kyselost, a hrášek přidejte až ke konci, ať se vám v omáčce nerozblemcne.


pondělí 27. listopadu 2017

BÍLÁ POLÉVKA


S bílou polévkou je to nějaké složité. U nás se jí vždycky říkalo bílá (asi proto, že opravdu bílá je), ale když jsem se o ní jednou zmínila před kamarádkou, která pochází ze Slovenska, dočkala jsem se téhle odpovědi: "Biela polievka? Ha ... tak to na Slovači máš niekolko druhov "bielych" polievok". Dozvěděla jsem se teda, že existuje bílá kyselá čočková, hrachová, fazolová a salátová. A že klasika je bílá kyselá bramborová s hříbky. Do ní se ovšem používají houby čerstvé (nebo sušené) a polévka se dochucuje octem, kdežto základem "naší" bílé polévky jsou houby naložené v octě, což je pro mě ta z chutnějších variant. Zkoušela jsem polévku uvařit i z hub čerstvých a dolít ocet, ale nějak to zkrátka nebylo ono. Naložené houby mají prostě specifickou chuť, díky které se tahle polévka stala mojí nejoblíbenější. Mohla bych se jí ujíst. :-) Takže máte-li po ruce domácí houbičky naložené v octu, vyzkoušejte ji. Třeba vás překvapí. No a když ne, vždycky si ji můžete uvařit i z těch čerstvých hub a octa. Postup je stejný.

sobota 18. listopadu 2017

DANČÍ GULÁŠ


Guláš z daňka není žádná věda. Vlastně by ho ani nebylo potřeba vůbec zapisovat, když už tady na Popelčinu mám guláš hovězí a zvěřinový kančí. Ale přímý směr je přece jenom přímý směr, tak ať se vám to lepší hledá. Gulášem pokračuje dančí sága, která se započala demi-glace a paštikou. Na obojí se proklikáte, když se podíváte SEM.

sobota 4. listopadu 2017

DANČÍ PAŠTIKA

Jak už to tak bývá, nejhorší i nejlepší věci v životě přijdou vždycky, když se to zrovna vůbec nehodí. Jakože vám je třeba blbě, těšíte se do postele, přijdete domů a tam zjistíte, že Kočka zrovna ten den měla potřebu vyčistit se od bezoárů. Nebo jste po nemoci, radujete se, že po náročném pracovním týdnu přijde nějaký trochu klidnější, a pak dostanete nabídku na koupi poloviny šedesátikilového daňka za skvělou cenu. Co uděláte? Po Kočce uklidíte a daňka vezmete, protože to první ignorovat nemůžete a to druhé by byl hřích odmítnout.


DEMI-GLACE

podle Popelky.


pátek 8. září 2017

(NEJEN KRKONOŠSKÉ) KYSELO

Kyselo jsem pořád děsně chtěla vyzkoušet. Proč už jsem to dávno neudělala, to se mě neptejte, to já sama nevím. :-) Teď jsem ale zakládala nový kvásek Josífka (Lojzík chytnul plíseň a pošel) a přebytky za dobu, kdy sílil a rostl, mi bylo líto vyhodit (a taky se právě časově nacházíme v období octomilek). A tak jsem poprvé místo na chleba zadělala na kyselo, protože na něj ten kvásek nemusí mít zrovna žádnou velkou sílu. A oběd z něj byl náramný!



pondělí 4. září 2017

ŠVESTKOVÝ ROZCESTNÍK



Švestky. Švestky jsou téma. Mám je tedy podstatně radši, než třeba populární cukety (taky téma jak hrom), ale oproti cuketám je s nimi podstatně víc práce. V první řadě je potřeba je docela rychle zpracovat. Pár dní v chladnějším prostředí sice vydrží, ale na nějaké trvalejší skladování to není. Za druhé je s nimi stran vypeckovávání dost práce. Pokud tuhle činnost samozřejmě neberete jako formu relaxu. Já teda určitě ne. A za třetí (a to mi přijde nejpodstatnější) dozrávají zpravidla všechny najednou. A tím se to právě celé komplikuje. Všude jsou švestky. Na stromě, pod stromem (pokud zaspíte), ve sklepě, v lednici, v přepravkách, v košících, v mísách, v mrazáku (pokud nestíháte), v pupících (mňam a au).
Loni jsme měli švestky vpravdě luxusní, ze zahrady od Mužovo rodičů. Dozrálé tak akorát, sladké, a zdravé. Jestli měla červíka každá dvacátá! Hřích nevzít si je a ještě větší nezpracovat je. Jenže při tak obřím množství, které se v Jeskyni ocitlo, dá docela práci vymyslet, co s nimi. Letos bude podle všech předpovědí švestková sezóna slabší, ale hádám, že i tak se tenhle rozcestník neztratí.
Takže co všechno se s těmi zpropadenými švestkami dá dělat? 

ŠVESTKOVÁ MARMELÁDA S BADYÁNEM A BALSAMICEM



ŠVESTKOVÁ NUTELLA


ŠVESTKOVÉ CHUTNEY



pondělí 28. srpna 2017

TVAROHOVÉ KNEDLÍKY S OVOCEM

... ze dvou ingrediencí. Ze tří, když připočteme i ovoce, kterým knedlíky naplníme. 
Vůbec bych tomu receptu nevěřila. Nevěřila mu ani máma, která ho pochytila někde v televizi a odvážně se ho rozhodla vyzkoušet (já bych do toho nešla). Svorně jsme stály nad válem a potom i nad hrncem a čekaly, kdy se pod pokličkou místo pěkných, kulatých knedlíčků objeví bílá polévka. Neobjevila. Knedlíky se nerozpadly. Zázrak tohohle léta. 
Není to, pravda, žádná velká kulinářská záležitost. Knedlíčky nejsou nijak nadýchané, vyšperkované, prostě kdovíjaké. Ale status ovocných knedlíků plní dokonale. Jestli máte málo času, nebo nemáte chuť patlat se s bůhvíčím, nebo se vám nechce shánět moc surovin, nebo prostě nemáte kdovíjaký vařící talent (tedy nízké sebevědomí) a přece byste rádi ovocné knedlíky pokořili, tenhle recept vyzkoušejte. S těstem se pracuje hezky, je tvárné, nelepí se, netrhá. Musíte si jen koupit měkký tvaroh v kostce. Proč? Protože je mnohem sušší, než ten ve vaničce, a poměr tvarohu a krupičky uvedený v receptu tak bude plus mínus souhlasit. To, že bude souhlasit, to je důležité pro výsledný efekt. Čím "mokřejší" tvaroh budete mít, tím bude těsto lepivější a tím víc krupičky budete muset přidat. Čím víc krupičky budete muset přidat, tím budou knedlíčky tvrdší a možnost, že se rozvaří, se výrazně zvýší. Těsto důkladně prohněťte, aby se spojilo a netrhalo, a zvýšenou pozornost věnujte i placce, do které poté budete balit ovoce (čím kompaktnější a hezčí placka, tím míň práce při balení).
Tak do toho!



neděle 6. srpna 2017

KACHNÍ PRSA SE ŠVESTKOVOU OMÁČKOU A SMAŽENOU BRAMBOROVOU KAŠÍ


Tahle kachní prsa nejsou žádná extra dietářská záležitost, především proto, že v mojí verzi využijete všechen tuk, který se z nich vypeče. Nikde ovšem není psáno, že ho nemůžete část slít. Pustíte-li se navíc stejně jako já do smažené bramborové kaše, bez sádla se neobejdete - tyhle placky smažené na oleji stojí za prd, zkoušela jsem to. Je to na vás. Kaši můžete i upéct v troubě - jak na to, to vám zodpovědně neporadím, poněvadž jsem to ještě nezkoušela. Zato vám můžu zodpovědně napsat, že si vystačíte klidně i s obyčejnou kaší, šťouchanými bramborami, nebo neobyčejnými domácími bramborovými noky. A proč smažená bramborová kaše a ne klasická?
Můj Muž jí moc nefandí. Pokud jste stejného názoru jako on, a kaše se vzdát nechcete, můžete ji teda pro změnu zkusit dokončit na pánvi. Kaši uvařte hustější, s minimem mléka, a podle potřeby do ní zašlehejte 2 - 6 lžic dětské krupičky. Správnou konzistenci poznáte zkušebním osmahnutím - pokud se vám na pánvi placka nerozpadne a půjde pohodlně obrátit, jste tam, kde potřebujete být. Vytvoříte si vlastně takové malé škubánky, jen to mléko v nich bude cítit a budou mnohem nadýchanější. Já do kaše přidala mimo mléka i posekaný rozmarýn a osmahnutou cibulku.


neděle 30. července 2017

Sázava 2017 ...

... aneb jak to bylo na dovolené. I jídlo totiž bylo, ovšem žádná vysoká gastronomie. My jsme toho vlastně ani moc nesnědli. Po obří snídani k pozdnímu obědu polévku a večer co přišlo pod ruku. I tak to sem ale patří. Loňské fotky jsem sem dát zapomněla, tak aspoň letos.


pátek 28. července 2017

BOLOŇSKÁ OMÁČKA

Moje maminka teď pořád trochu brumlá, že sem nic moc nedávám. No, nedávám. Má pravdu. Ale já jí to zas trochu připomenu ... že mi sem svého času taky chtěla přispívat! :-))
Tak aspoň takhle narychlo. Boloňskou. Ta je výborná, i když trochu pracnější a náročnější na čas. Napsala bych, že i na suroviny, ale jak jsem to tak zpětně projela, já mám doma vždycky všechno, dokonce většinou i ten řapíkatý celer. A jak jste na tom se zásobami vy?


pátek 2. června 2017

ŠKVARKOVÁ POMAZÁNKA

Tahle pomazánka čekala na svojí příležitost už od prosince (dělala jsem ji před Vánoci jako jedlý dárek). Proč, to ani nevím. Recept je přitom tak jednoduchý, že na něm nebyla zhola žádná práce. Tak teď, konečně! Milovníci škvarků tuhle pomazánku určitě znají. Odpůrce škvarků k její přípravě asi beztoho nijak motivovat nebudu. Ale vy všichni ostatní ji vyzkoušejte, je to výborná klasika!

sobota 20. května 2017

VEPŘOVÁ PANENKA VE SLANINĚ SE ŽAMPIONY

Vepřová panenka ve slanině je už takový evergreen a sázka na jistotu. V restauraci ji pravděpodobně potkáte nejčastěji připravenou se zelenými fazolkovými lusky, nebo s gratinovanými bramborami. Udělat ji je tak báječně snadné, že to zvládne každý. Ať už ve slanině, nebo bez. Tím úplně nejzákladnějším předpokladem k tomu, abyste si doopravdy pochutnali, je jedna jednoduchá věc. Totiž udělat ji tak akorát, aby nebyla vysušená (suchá panenka, jistá kulinářská smrt), ale zároveň ani krvavá. Zkrátka hezky pěkně dorůžova. Pokud děláte panenku poprvé a chcete si vyzkoušet, co tohle maso vlastně umí a jak chutná, zapomeňte protentokrát na všechno koření a vezměte si k ruce jen sůl a pepř. Budete-li maso balit do slaniny, kupte si jí raději víc, aby vám vystačila. Taky si dejte záležet na jejím výběru - hledejte radši plátky delší, celistvé a spíš tenčí než silnější, jinak se vám panenka svlékne, ještě než ji dopravíte na pánev. Pomoct si při tom balení můžete i párátkem nebo jehlou na špízky. Při té druhé možnosti si dejte pozor abyste si kovem nepoškrabali pánev. Panenka se na vás ale nebude zlobit, když to zvládnete bez těhlech pomocníků - je to maso, které si nezaslouží propichovat. :-) Zásadně do ní nepíchejte během pečení, jinak vám vyteče všechna šťáva. Když chcete mít maso tak akorát, musíte se prostě spolehnout na doporučenou dobu pečení, případně na vlastní zkušenosti s konkrétní troubou. Pamatujte - dopéct se dá přinejhorším vždycky, s tou vysušenou už nic neuděláte. Jídlo je to určené k rychlé spotřebě. Určitě nedoporučuju schovávat ho do dalšího dne - maso pečené dorůžova není důkladně tepelně zpracované.


sobota 15. dubna 2017

BERÁNEK Z TVAROHU


Jeden beránek už na Popelčinu je. Z třeného těsta. Tenhle je díky tvarohu a většímu množství másla o něco vláčnější a mokřejší. Speciální péči ovšem vyžaduje při vyklápění. Nechte ho předtím trochu prochladnout a i potom s ním zacházejte opatrně. Úplně nejlíp uděláte, když s ním budete manipulovat až po úplném vychladnutí, aby se vám nerozlomil.

čtvrtek 13. dubna 2017

HOVĚZÍ S PORTSKÝM VÍNEM A RYBÍZEM, BRAMBOROVÉ NOKY


BRAMBOROVÉ NOKY

Nemám bramborové těsto moc ráda. Jak se do všeho vrhám po hlavě a všechno mi vychází, tady mi to doteď moc nefungovalo. Povedlo se mi poprvé, podruhé, potřetí a pak jako když utne - nedařilo se a nedařilo. Dlouho jsem odkládala teorii, až mi začalo vadit, že se ochuzuju o takové množství dalších příloh a jídel. Tak jsem se do toho konečně pustila, načetla informace a začala zkoušet. Na přípravu bramborového těsta je třeba mít přece jenom aspoň základní znalosti (a možná trochu zkušeností). V principu ale nejde o nic složitého. Já začala bramborovými noky. Povedly se, ale vyhráno hádám ještě zdaleka nemám.

pátek 7. dubna 2017

LEČO



Lečo řadím do svého soukromého žebříčku oblíbených jídel někam na první pozice. A přitom jsem ho jaká malá vůbec nechtěla jíst. Vadily mi v něm srolované šlupičky od rajčat, protože mě škrabaly v krku. Co jsem dospělá, šlupičky mi nevadí, protože už vím, že na nich není nic špatného (a taky mě kdovíproč neškrabou v krku). :-) Už jsem taky velká holka a umím oloupat rajčata, když je to potřeba, takže mě uklidňuje, že kdyby mě přece jenom ty slupky zase zlobit začaly, vím, jak se jich jednoduše zbavit. Vy to určitě víte taky, ale přece jen to pro pořádek radši napíšu.

pátek 24. března 2017

NOVÉ PŘÍRŮSTKY

Popelčino teď zase trochu stojí, vím to. Jednak zas až tak moc nevařím, a když už vařím, tak neztrácím čas focením. Druhak (a to hlavně) směřuju svojí energii zase chvíli někam jinak, takže na věci kolem vaření jí zbude akorát tolik, abychom neumřeli hlady. :-) Občas přemýšlím, že si tady na Popelčinu udělám takové jedno šuplátko, do kterého budu hrnout všechno, co se netýká vaření, a zůstalo v tom kus mojí práce.

sobota 14. ledna 2017

HOVĚZÍ PEČENĚ NA SMETANĚ

... aneb svíčková, abychom byli v obraze, o čem se tady bavíme. TA Svíčková, náš národní pokrm, poklad, zdroj mnoha hádek a debat, české mystérium.


sobota 7. ledna 2017

ČOČKOVÁ POLÉVKA S KOŘENOVOU ZELENINOU A RAJČATY

Čočkovou já můžu. I úplně obyčejnou, jenom solí, pepřem, česnekem a majoránkou dochucenou. Akorát nevím, proč ji dělám tak málo. Nejspíš na ní pořád zapomínám. Kdo ví. Teď po Novém roce je ovšem všude kolem načočkováno, tak už ji nelze přehlížet. :-) Jednu neobyčejnou čočkovku už tady máme, tu s kysaným zelím podle Romana Vaňka (mimochodem kysané zelí a čočka je podle mě geniální kombinace). Ta dnešní je taky taková porychtovaná, sytá, hustá. Zeleninová.