neděle 21. srpna 2016

MAKOVÝ KOLÁČ SE ŠVESTKAMI BEZ MOUKY


Můj první koláč bez mouky. Nevěřila jsem mu ani za mák (ba ani za máček). Dostali jsme pár švestek a nestihli je sníst, na povidla toho bylo málo, omáčky k masu nejíme, co s tím? Kynutý švestkový koláč s drobenkou už jsme tu měli (byl mimochodem vynikající), švestkance už jsme pekli (ty jsou dobré jakbysmet). Kdysi jsem někde potkala makový recept bez mouky, ale nezapamatovala jsem si z něho víc než že je třeba použít 6 vajec, to mě tehdy zarazilo. Dneska už vím, že něčím je tu mouku třeba nahradit a mák nastavit a že nejlépe toho dosáhneme našlehanými vaječnými bílky. Já mám vajec sedm proto, že jsem jedno špatně rozklepla a přišla jsem o čistý bílek. Jedlou sodu jsem přihodila proto, že jsem těm bílkům přece jen trochu nevěřila. Tuk je v těstě potřeba, aby nebylo příliš suché. Tady ho není třeba moc, protože mák je sám o sobě dost mastný. To jednak. Druhak nesmí být těsto moc těžké, aby ho bílek zvládl podržet. Logicky (doufám). Tekutina, v tomto případě smetana (mléko) - tu jsem přilévala tak dlouho, dokud jsem nedosáhla konzistence, se kterou jsem byla spokojená. Cukr jsem zmákla postupným ochutnáváním. A mandle? Ty mám s mákem prostě tak nějak spojené. Na rozdíl od švestek, se kterými má mák spojený zase celý svět kromě mě. 


Upečené těsto je dobré, lehké, trochu jako takový mokrý piškot. Přimlouvám se ale za to, že je dobré ho vždycky s něčím kombinovat. Ať už s ovocem, nebo s ořechy či mandlemi. A nebo ho alespoň rozkrojit a promazat nějakou pikantní marmeládou. Pokud ale chcete něco bez mouky, je to alternativa přímo skvělá! Chcete-li mít v záloze něco, čím pohostíte bezlepkového kamaráda, rozhodně si tenhle recept zapamatujte. Jen nezapomeňte na to, že formu musíte vysypat místo moukou nebo strouhankou také mákem. :-)





Suroviny:

200 g mletého máku
80 g moučkového cukru
100 g mandlových plátků (nebo podrcených mandlí)
120 g másla
100 ml smetany (nebo mléka)
7 vajec
1 lžička jedlé sody
špetka soli




Postup:

Změklé máslo ušleháme s cukrem a vaječnými žloutky. Přidáme mák, smetanu a jedlou sodu* a umícháme hladké těsto. Z bílků a špetky soli vyšleháme tuhý sníh, který poté společně s mandlemi zlehka vmícháme do připraveného těsta. Se sněhem je třeba pracovat jemně a rychle, aby nespadl. Poté, co vlijeme těsto do formy, na nic nečekáme, poklademe koláč rozpůlenými švestkami a dáme péct do trouby předem rozehřáté na 180 stupňů. Pečeme přibližně 45 minut podle trouby a velikosti formy tak dlouho, dokud není střed koláče pevný a zapíchnutá špejle nevyjde ven čistá. Krájíme až po vychladnutí.
*Jedlou sodu je třeba přidat ještě před vmícháním bílků, ale ne zase příliš dopředu, aby nezačala v těstě pracovat zbytečně brzy. Nejlepší je vyšlehat bílky a teprve poté ji do základního těsta přidat a ještě ho projet metličkami od bílků.














.



HOVĚZÍ NA VÍNĚ S KOŘENOVOU ZELENINOU


Suroviny:

1 kg hovězího zadního
200 g špeku
2 středně velké mrkve
2 středně velké petržele
kus celeru
2 středně velké cibule
300 ml červeného vína
2 lžíce sádla
2 lžíce másla
pepř, sůl, 3 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček  jalovce, 1 stroužek česneku

Postup:

Maso našpikujeme (proužky špeku předtím vložíme do mrazáku, bude se s ním lépe pracovat), potřeme lehce olejem a v rozpáleném hrnci ho ze všech stran opečeme dohněda, aby se zatáhlo. Odložíme ho stranou, do hrnce přidáme sádlo a osmahneme na něm cibuli. K cibuli přihodíme na kostičky nakrájenou zeleninu a opékáme, dokud nechytne zlatou barvu. Úplně nakonec přihodíme prolisovaný česnek a krátce zarestujeme. Do hrnce vrátíme zatažené maso, přidáme sůl a všechno koření a víno. Maso zalijeme vodou tak, aby bylo ponořené, přiklopíme ho pokličkou a dusíme na mírném ohni doměkka (1,5 - 2 hodiny podle druhu masa). Poté maso vyjmeme, nakrájíme na plátky a udržujeme ho v teple. Obsah hrnce důkladně propasírujeme přes jemné síto. Omáčku podle potřeby vařením zredukujeme tak, aby nebylo třeba ji zahušťovat. Ke konci v ní pro zjemnění rozpustíme máslo. Hovězí na víně podáváme nejlépe s bramborovou kaší.













.


úterý 9. srpna 2016

SALÁT S KUŘECÍM MASEM, ŽAMPIONY A ČERSTVÝM SÝREM

Jen taková rychlovka do horkých letních dnů.


Suroviny:

zelenina podle chuti a možností (jarní cibulka, červená cibule, ledový salát, salát lollo rosso, okurka, rajčata)
žampiony
kuřecí prsa
100 g čertsvého sýra
2 plátky másla
pepř, himalájská sůl, čerstvá bazalka

Postup:

V pánvi na rozpáleném másle zprudka osmahneme na kostičky nakrájené maso, aby se zatáhlo. Přihodíme pokrájené žampiony, osolíme a společně restujeme tak dlouho, dokud není maso hotové (ale ne vysušené). Směs necháme trochu prochladnout. Zeleninu nakrájíme na kousky, posypeme rozdrobeným sýrem, přidáme maso a žampiony a dochutíme čerstvě mletým pepřem a bazalkou. Podáváme s křupavým pečivem.



sobota 6. srpna 2016

RYCHLÁ CUKETOVÁ POLÉVKA S BAZALKOU A PARMAZÁNEM

A je to tady. Co? Léto. V létě je ve světě přecuketováno. Cukety jsou všude, dorůstají závratnou rychlostí v nespotřebovatelném množství a člověku je hloupé je vyhodit (protože jídlo se prostě nevyhazuje) a tak je zapéká a přidává všude, kde se dá, a zbytek rozdává. Tak se k nim dostávají nezahrádkáři jako my. A vysvětluje to momentální stav naší lednice, která je cuket plná.
Polévka je takové šikovné jídlo, ve které můžete utopit hnedle jednu velkou, nebo dvě menší tyhle potvory.





Suroviny:

1 velká cuketa
100 - 150 g jemně strouhaného parmazánu
100 ml smetany
2 lžíce másla
2 lžíce olivového oleje
pepř, sůl, estragon, několik lístků čerstvé bazalky
1 malý stroužek česneku




Postup:

Starší cuketu oloupeme a vyřízneme semínka, mladou není třeba ani loupat, ani odsemínkovávat. Nakrájíme ji na větší kostky, v hrnci rozpálíme máslo a olivový olej a cuketu na něm opečeme do změknutí. Přihodíme prolisovaný česnek, krátce zarestujeme, osolíme ji, opepříme, přihodíme estragon, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Vaříme asi 10 minut. Poté do základu přidáme bazalku, parmazán a smetanu a tyčovým mixérem polévku rozmixujeme dohladka. Podle chuti dosolíme, ale už nevaříme.