neděle 28. února 2016

DOMÁCÍ ČESNEKOVÁ PASTA

aneb geniálně jednoduchý tip na dochucovadlo, které bude pořád po ruce a s jídlem udělá zázrak. :-)


Suroviny:

libovolné množství česneku
olej (používám slunečnicový, ale výběr je zcela na vás)

Postup:

Česnek oloupeme a hodíme do mixéru (případně použijeme tyčový). Zalijeme ho přiměřeným množstvím oleje a rozmixujeme tak, aby nám vznikla kompaktní, jemná pasta. S olejem není třeba to přehánět, ale je dobré vědět, že v tomhle případě funguje jako konzervant, takže není dobré ho přímo ošidit. Není na tom ovšem potřeba hledat žádné složitosti, není co zkazit. Vždycky jde přidat buď česnek nebo olej. Pastu skladujeme v lednici, kde vydrží bez úhony klidně půl roku.

Jak ještě jinak dochucovat jídlo bez chemie se můžete podívat TADY.



neděle 14. února 2016

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ




Nějak se mně tuhle udělalo smutno. Z čeho? Ze všech těch Šmakounů, avokád, chia semínek, špaldových mouk, pohanky a rostlinných mlék. Ze všeho RAW, vege, vegan. Už nějakou dobu postrádám obrázky pořádné české svíčkové. Vepřa knedla zela. Voňavého máslového vánočního cukroví. Nebo třeba vdolků.
Je fajn experimentovat. Jen mám pocit, že se ty experimenty poslední dobou nějak zvrhly. Stala se z nich mánie. Smetana je tabu. Smažení zločin. Majonéza jistá smrt. Člověk aby se pomalu začal bát, že sní-li něco s lepkem, nedožije se rána. Čím víc vidím pohanky, tím míň mě to motivuje, abych z ní něco uvařila (i když abych byla objektivní, zrovna pohance jsem nikdy na chuť nepřišla). Protože proč? Protože pohanka, pohanka, pohanka, pohanka, pohanka ... Umírněnost v jídle je dobrá a prospěšná. Ale použije-li člověk do buchty kakao a ne karob a má potřebu to dlouhosáhle ospravedlňovat, něco je špatně.
A tak jsem odhlásila odběry všech možných i nemožných facebookových skupin a otevřela si babiččinu starou kuchařku. A pak i všechny ostatní. Trošku mě to smutno opustilo. No a pak jsem uvařila segedín z krkovice s pořádným poctivým domácím houskovým knedlíkem z bílé mouky a 30% smetanou. A světe div se, šmakoval (rozuměj chutnal, neodvozuje se od Šmakouna). Všem!


Suroviny:

500 g vepřové krkovice (plece, nebo prostě toho, co máte rádi)
500 g kysaného zelí (kolik masa, tolik zelí)
3 velké cibule
přibližně 200 g zakysané smetany (něco do guláše, něco na dozdobení)
2 lžíce sádla
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
1 stroužek česneku
pepř, sůl, lžíce drceného kmínu, lžíce mleté sladké papriky
cukr na doslazení

Postup:

Cibuli nakrájíme nadrobno a na rozpáleném sádle ji osmažíme dozlatova.  Přihodíme na větší kostky nakrájené maso a necháme ho zprudka zatáhnout, nejlépe dohněda (nápek dodá sílu omáčce, jen pozor, nespálit ani maso, ani cibuli, aby guláš nezhořkl!). K zatáhnutému masu přidáme kmín, papriku, a prolisovaný česnek a krátce orestujeme, aby se koření rozvonělo. Základ osolíme, opepříme, zalijeme vodou nebo vývarem tak, aby bylo maso ponořené, přidáme pokrájené zelí a pod pokličkou dusíme tak dlouho, dokud maso nezměkne. Ke konci vaření guláš zahustíme jíškou z másla a mouky, jíšku je třeba minimálně dalších 15 minut provařit. Guláš je také možné lehce dosladit (podle kyselosti zelí). Do hotového guláše vmícháme přibližně dvě třetiny zakysané smetany na zjemnění. Podáváme nejlépe s houskovým knedlíkem.



středa 3. února 2016

KRÉMOVÁ ČESNEČKA S VEJCEM

Česnečku jsme tu už měli. Dvakrát. Jednu fofrovou zdravotní a jednu řádnou, "nažírací". Tahle je jemnější a krémovější, bez vývaru, ale stejně dobrá - ostatně jako každá česnečka. :-)


Suroviny:

1 celá česneková palice
1 střední cibule
3 lžíce másla
400 ml mléka
200 ml smetany
2 celá vejce
pepř, sůl, medvědí česnek

Postup:

Cibuli nakrájíme nadrobno a na másle ji necháme zesklovatět. Přihodíme pokrájený česnek a krátce ho orestujeme. Přilijeme mléko a přibližně deset minut vaříme. Když česnek změkne, rozmixujeme základ tyčovým mixérem dohladka. Naředíme ho podle potřeby mlékem, ve kterém důkladně rozkvrdláme obě vejce, přidáme smetanu a polévku dochutíme solí, pepřem a medvědím česnekem. Krátce provaříme.