čtvrtek 31. prosince 2015

SLANÉ TVAROHOVÉ TYČINKY

Recept mám od mámy a původně se u nás peče na Vánoce jako slané cukroví. A nepečou se tyčky, ale vykrajují se různé tvary vykrajovátky s vlnkovým okrajem. Jenže já jsem zase trochu líná (ovšem nebuďte po Vánocích, když měsíc vykrajujete kde co) a hlavně mám vychytaný tyčkovač od Tescomy, tak proč si neulehčit práci, že jo? 
Tvaroh si pořiďte spíš v kostce, je přece jen o fous tužší než ve vaničce a bude vám potom s těstem lepší pracovat, nebude tak řídké (ale i s tvarohem z vaničky to jde, jen alespoň slijte přebytečnou tekutinu). Lžička soli v původním receptu nebyla, ale je to poměrně užitečný dodatek pro všechny trubky jako jsem já. Tedy myslím pro všechny, co zapomenout tyčinky posolit na vrch těsně před pečením. Když dáte do těsta aspoň minimální množství soli, budou se neposolené tyčky po upečení minimálně dát jíst. :-)

A do dalšího roku přeji všem Popelčatům hlavně hodně klidu a do toho klidu pak nějaké ty tvůrčí nápady. A pamatujte na to, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří a že se nikdo a nic nezblázní, když aspoň občas zvolníte tempo a budete o sebe trochu pečovat. :-)



pátek 11. prosince 2015

PARMAZÁNOVÉ SUŠENKY

Trochu si odpočineme od sladkostí. Nevím jak vám, ale mně už jdou ze všech těch vánočních sladkostí jazyk i nos šejdrem. Jazyk z ochutnávání, ono mít měsíc na jazyku sladkou slinu není zas až tak sladké, jak by se mohlo zdát (přiznávám, jsem prasátko, ale u cukroví, zejména u zdobení perníčků, pravidelně zakusuji buřt). Nos z té vůně, aneb čeho je moc, toho je příliš.
Jestli jste z kategorie nadšenců, co rádi vytvářejí jedlé dárky, budou se vám sušenky líbit. Zabalené v celofánu vypadají skvostně a po otevření sáčku voní libě. Plně a hutně po parmazánu a másle. To se v tomhle sladkém vánočním čase vážně hodí. A jestli sušenky nechcete darovat, spolehlivě je upotřebíte večer u vína nebo na jakékoliv oslavě.
Až (jestli) budete sušenky péct, věnujte čas přípravě. Těsto je třeba důkladně prohníst, aby se všechny ingredience spojily. Také je třeba nechat ho řádně uležet v chladu, aby se poté dobře krájelo (v lednici může odpočívat v pohodě i několik dní). A parmazán nastrouhejte opravdu na jemno, čím jemnější bude, tím kompaktnější a odolnější budou sušenky. A pak jen setrvejte v té pečlivosti, i olivy a zejména sušená rajčata nasekejte nadrobno, sušenky se budou lépe krájet.


Suroviny:

200 g hladké mouky
100 - 120 g jemně strouhaného parmazánu (podle chuti a možností)
125 g másla
1 lžíci olivového oleje
2 lžíce vody
2 lžičky soli
rozmarýn, tymián, bazalka, oregáno (zkrátka bylinky jak je libo a nejlépe samozřejmě čerstvé)
čerstvě mletý pepř
olivy
sušená rajčata (naložená v oleji)
(a další dle fantazie, např. ořechy)

Postup:

Sypké suché suroviny nejprve nahrubo promícháme. Poté přidáme změklé (ne rozehřáté!) máslo, olej, vodu, koření a olivy se sušenými rajčaty a rukama všechny suroviny propracováváme tak dlouho, dokud se alespoň částečně nespojí. Poté je můžeme přemístit na pracovní plochu a zapojit hrubou sílu (to znamená pořádně se do toho opřít). Ničeho se nebojíme, těsto ze začátku vypadá trochu beznadějně, ale jakmile se máslo teplem rukou rozehřeje a rozprostře, všechno se nám krásně spojí dohromady (vážně, slibuju). Hotové těsto rozdělíme na dva díly a s oběma několikrát důkladně udeříme o stůl - ještě lépe se spojí. Vytvoříme dva stejnoměrné válečky (průměr záleží na požadované velikosti sušenek), které uložíme minimálně na dvě hodiny do lednice. Řádně ztuhlé těsto poté krájíme ostrým nožem s tenkou čepelí na úzká kolečka (krájíme tahem, ne tlakem, abychom sušenky nerozplácli). Kolečka ještě rukama uhladíme a pokládáme je na máslem vymazaný plech (dostatečně daleko od sebe, každá sušenka tak o třetinu zvětší svůj objem). Pečeme v troubě rozehřáté na 150 stupňů do zrůžovění - čas musíme odhadnout podle vlastní trouby, parmazánové sušenky je však třeba péct opravdu jen dorůžova, sýr má totiž při prudším pečení tendenci hořknout. Vychladlé konzumujeme (nebo balíme do dárků).









sobota 5. prosince 2015

MAKOVÁ KOLEČKA SE SKOŘICOVÝM KRÉMEM


KÁVOVÉ CUKROVÍ


MÁSLOVÝ KRÉM NASTAVOVANÝ MOUKOU

na dorty nebo do cukroví - zkrátka univerzální.

Suroviny:

250 ml vody*
100 ml rumu (nebo pár kapek vanilkového extraktu)
200 g másla
50 g hrubé mouky
150 - 200 g moučkového cukru

* Do vánočního cukroví je z důvodu kazivosti krému (cukroví přece jen nějakou dobu leží v teple na mísách) lepší používat vodu, pokud ovšem krémem chcete promazávat korpus na dortu nebo ho používat do čehokoli s rychlou spotřebou, můžete použít místo vody mléko, krém bude ještě o fous lahodnější a krémovější. 

Postup:

Z vody, rumu a mouky uvaříme na velmi nízkém plameni za stálého míchání hustou kaši (prohříváme ji nejméně 20 minut). Tu necháme za občasného promíchání úplně vychladnout. Změklé máslo vyšleháme s cukrem do pěny a poté do něho po kouskách zašleháme moučnou kaši. Vzniklý krém dochucujeme dále podle potřeby kořením, kakaem nebo třeba mletými ořechy.
Aby se krém nesrážel, máslo by mělo mít stejnou teplotu jako kaše a ostatní přísady. Nejjednodušší je připravit si všechny suroviny den dopředu a nechat je přes noc odstát při pokojové teplotě. Moučnou kaši je ale potřeba zakrýt fólií, aby neokorávala.