neděle 29. března 2015

BEZLEPKOVÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK


Jak jsem letos zanedbala klasického beránka, pro bezlepkového jsem se "nadchla". "Nadchnout se" v mém případě značí poměrně nebezpečný stav, kdy se (navzdory tomu, že je třeba udělat velkou hromadu jiné opravdu důležité práce) pustím do něčeho, co mi nepřináší žádný hmotný užitek, má to nejistý výsledek a zpravidla mi to sebere poměrně značnou část drahocenného času, který bych rozhodně měla věnovat tomu, aby se ta hromada práce trochu umenšila.
No, takže jsem se tedy zase nadchla a upekla bezlepkového a bezcukrového beránka. Vlastně dva beránky, protože moje miniaturní forma pojme všehovšudy tak 80 g mouky. Do světa půjdou oba a já jenom doufám, že udělají alespoň trochu radost.

Suroviny:

175 g bezlepkové mouky (125 g Labety - univerzální směs, 50 g pohankové mouky)
6 lžiček stévie (sypká, 1 lžička = 5 g stévie = 20 g cukru)
1 vrchovatá lžička holandského kakaa
1 balení prášku do pečiva
půl lžičky arabské gumy
70 ml oleje
50 - 100 ml mléka
2 vejce
1 lžička citronové kúry, půl lžičky mletého hřebíčku, půl lžičky mletého anýzu

Postup:

Všechny suroviny dáme do mísy a utřeme je v hladké tekuté těsto, kterým vylijeme vymazanou a vysypanou formu.* Těsto během pečení vyběhne, takže formu není třeba plnit celou, stačí přibližně centimetr pod okraj. Dáváme pozor, aby se nám především v čumáčku nevytvořila vzduchová bublina, těsto přidáváme ze začátku radši po lžicích. Rozhrneme do krajů, hlavně do oušek, aby o ně beránek během pečení nepřišel. Pečeme v předehřáté troubě na nižší až střední teplotu podle velikosti beránka, propečení kontrolujeme špejlí. Vyklápím opatrně, horké bezlepkové těsto je křehké (po vychladnutí se zpevní).

* Jednu formu jsem vysypala rýžovou moukou a druhou pohankovou krupicí. Z krupice se beránek vyklopil lehko a celý, na rozdíl od rýžové mouky.


sobota 28. března 2015

GULÁŠOVÁ POLÉVKA

Polévky z pytlíku já obecně nerada. Gulášová byla vždycky ta jediná, která mi chutnala. Zkrátka - jakmile se řeklo "gulášová polévka", představila jsem si tu pytlíkovou jako jedinou správnou. Jenže polévky z pytlíku se hodí leda tak někam na dovolenou, když se nechce vařit, a ne do domácí kuchyně (tedy alespoň takovou představu mám já). A protože jsem na domácí kuchyni hrdá, uvařila jsem si gulášovku sama. A byla výborná. No, úplně jako z pytlíku! :-)


Suroviny:

500 g mletého hovězího masa 
6 větších brambor
100 g dobré slaniny
3 větší cibule
2 stroužky česneku
3 lžíce sádla
1 malá plechovka rajského protlaku (cca 3 lžíce)
100 ml červeného vína
pepř, sůl, 1 lžička mletého kmínu, 4 lžičky mleté sladké papriky, 1 lžičku uzené mleté papriky (případně podle chuti pálivou), 2 lžičky majoránky 
(podle chuti jíšku na zahuštění)

Postup:

Sádlo rozpálíme v hrnci a necháme na něm zesklovatět cibuli. Přidáme zatáhnout maso a na kostičky nakrájenou slaninu, přisypeme papriku, kmín, prolisovaný česnek, krátce osmahneme (ne dlouho, aby paprika a česnek nezhořkla), zarestujeme rajský protlak, přilijeme červené víno, necháme ho odvařit a základ zalijeme vodou nebo vývarem (vývarem ideálně). Vaříme tak dlouho, dokud maso nezměkne. Poté přidáme na kostičky nakrájené brambory a uvaříme je do měkka. Chceme-li polévku zahustit jíškou, přidáme ji a ještě 15 minut provaříme. Ke konci do polévky rozemneme majoránku a můžeme podávat.





pondělí 23. března 2015

RIZOTO S KRŮTÍM MASEM

po česku. Moc dobré. Takže jestli hledáte něco jednoduchého, nebo třeba něco, čeho se dá udělat víc, aby to na dlouho vystačilo, rozhodně ho zkuste.


Suroviny:

krůtí spodní stehno
1 menší mrkev
1 menší petržel
kus celeru zhruba ve stejné velikosti jako mrkev
3 střední mrkve
2 stroužky česneku
sůl, 5 kuliček pepře, pět kuliček nového koření, 1 bobkový list, trochu tymiánu a libečku
oblíbenou rýži (přibližně půl litru - pozor, tohle množství vystačí s přehledem pro celou rodinu! :-) )
po jedné malé plechovce sterilovaného hrášku a kukuřice
2 lžíce tuku (másla nebo sádla)

Postup:

Z masa, kořenové zeleniny, česneku, jedné cibule a koření založíme vývar, který necháme na mírném plameni táhnout přibližně 2 hodiny (protože budeme maso přidávat do rizota, nechceme ho rozvařit napadrť). Krůtí stehno obereme a pokrájíme. Zbylé dvě cibule nakrájíme nadrobno a na tuku je necháme zesklovatět. Přihodíme k nim rýži, kterou opékáme tak dlouho, dokud každé zrnko nezbělá (rýže se zatáhne a nerozvaří se). Poté ji přendáme do pekáče, přidáme pokrájenou zeleninu z vývaru, kukuřici, hrášek, maso, opepříme a osolíme a zalijeme vývarem (tekutiny k rýži musí být vždycky jednou tolik, v tomto případě litr). Pekáč přiklopíme a pečeme v troubě přibližně na 200 stupňů asi třicet minut. Vývar musí lehce probublávat, takže teplotu je třeba si uzpůsobit podle trouby. Po dvaceti minutách rizoto jednou promícháme, protože rýže má tendenci klesat ke dnu a zbytek surovin naopak nahoru.







VELIKONOČNÍ JIDÁŠE



Suroviny:

250 g polohrubé mouky
15 g čerstvého droždí
40 g másla
40 g krupicového cukru 
2 žloutky (ty dodávají těstu křehkost a barvu, tak je nešiďte)
100 ml mléka
3 g soli
po půl lžičce mletého anýzu, muškátového květu a vanilky
lžička sušené pomerančové kůry 

Postup:

Droždí rozdrobíme do hrníčku, zasypeme ho lžičkou cukru a rozetřeme ho tak, aby bylo tekuté. Pak přidáme trošku vlažného mléka a dáme na teplé místo vzejít. Sypké suroviny promícháme ve větší míse, aby se řádně spojily. Máslo společně s mlékem necháme v rendlíku na mírném plameni rozpustit. Pozor, do těsta musí přijít vlažné, ne horké, takže ho nezapomeneme nechat prostydnout.







Mezitím nám vzejde kvásek (nezapomeňte ho hlídat, jinak se jako já rázem ocitnete v pohádce Hrnečku vař! :-) ). Kvásek vyškrábneme do mísy, přidáme žloutky a máslo rozpuštěné v mléce. 
Vařečkou zaděláme hladké a nelepivé těsto. Zadělání těsta vyžaduje čas - budeme na to potřebovat tak 15 - 20 minut. Ke konci můžeme těsto vyklopit na vál a prohníst ho ještě rukama. Pak ho přikryjeme potravinářskou fólií a necháme půl hodiny odpočívat a zrát. 
Pokud se vám stejně jako mně těsto v ruce špatně zadělává, přilijte si o trochu mléka navíc, je ale třeba těsto ke konci zaprášit úměrným množstvím mouky a pořádně ji zapracovat, aby nebylo příliš řídké.
Po půl hodině z těsta tvarujeme jidáše. Těsto si rozdělíme na stejné díly (uvedené množství mi vystačilo na 8 větších kousků, což nám bohatě stačí, ale pro celou rodinu doporučuji dávku zdvojnásobit), ze kterých vyválíme dlouhé hady, které pak smotáme do placatých spirálek. Konce těsta založíme dospod, aby se jidáše nerozmotaly. Spirály moc neutahujeme, jinak nám při pečení vyběhnou moc do výšky (na fotce jsou jidáše už vykynuté a vyběhnuté). 






Plech s jidáši opět přikryjeme fólií a necháme ho na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Může to trvat podle prostředí až dvě hodiny. Doporučuji těsto nechat kynout spíš pomaleji. Kdyby totiž vykynulo příliš rychle, mohlo by ještě před pečením spadnout a "roztéct se". Takhle bude pěkně držet tvar. Před pečením jidáše potíráme vaječným bílkem. Pečeme v troubě rozehřáté na 160 stupňů cca 15 minut. Při střední teplotě jidáše spálit nemůžete, takže se řiďte barvou a vyndejte je, až budou pěkně zlaté. Ještě teplé jidáše potíráme rozpuštěným medem.

Použité koření těsto krásně ovoní, ale není podmínkou. Kdo ho nemáte rádi, přizpůsobte si množství a druh podle sebe. Vanilku můžete nahradit vanilkovým cukrem. Citronovou kůru používám vždycky mletou, protože u té, kterou mám doma si můžu být jistá, že není chemicky ošetřená. Vy ale samozřejmě můžete použít čerstvou - prostě podle zvyku.

Dobrou chuť!




sobota 21. března 2015

VELIKONOČNÍ MAZANEC


Letos si to trochu zjednoduším, i když ne tak úplně z lenosti. Zkoušela jsem a zkoušela různé recepty a stejně jsem se nakonec vrátila k jednomu osvědčenému. Jaký je totiž nejlepší mazanec? Přece ten z babiččiny kuchařky. Je měkký, vláčný, nedusivý a nedrobivý a hlavně poctivý a s těstem se pracuje přímo báječně. Je máslové, těžké, v ruce úplně sametové a vůbec nelepí. Stejně jako těsto na loňskou vánočku. A aby taky ne, když je úplně stejné. :-) V kuchařce se totiž praví, že z vánočkového těsta lze upéct i velikonoční bochánky. Kopíruji tedy recept na vánočku i s postupem, když už je jednou sepsaný (na vánočku se můžete podívat TADY). Jen špetku muškátového oříšku a anýzu jsem si tam přidala navíc, protože těsto náramně jarně ovoní.




Suroviny:


500 g polohrubé mouky
80 g moučkového cukru
5 g soli
30 g droždí
100 g másla
2 žloutky
200 ml mléka
50 g rozinek (a kapku rumu na namočení)
30 g mandlí
1 vejce na potření
1 lžička kypřícího prášku do pečení
1 lžička sušené citronové kůry, špetka muškátového oříšku, půl lžičky mletého anýzu, špetka kurkumy (pro pěknou barvu a protože je zdravá)



Postup:

Rozdrobené droždí zasypeme lžičkou cukru a třeme tak dlouho, dokud se nerozpustí. Přidáme lžíci mouky, trochu mléka, umícháme v řídké těstíčko a na teplém místě necháme vzejít kvásek. Zbylé mléko zahřejeme a rozpustíme v něm máslo, odložíme stranou a necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Všechny suché suroviny důkladně promícháme v míse, uprostřed uděláme důlek a do důlku dáme kvásek, oba žloutky, vlahé máslo a rozinky předem namočené v rumu (já rozinky přidávám do už zadělaného těsta).

Vařečkou zaděláme těsto, které poté přendáme na vál a propracujeme ho rukama (jde to snadno, je krásně vláčné a nelepí). Zakryjeme ho mísou nebo potravinovou fólií a necháme ho při pokojové teplotě kynout tak dlouho, dokud jednou neznásobí svůj objem. Poté ho novým propracováním srazíme a necháme opět vykynout.








Postup opakujeme ještě jednou. Z dobře vykynutého těsta vypracujeme dva bochánky, které necháme na plechu ještě dokynout. Poté je potřeme rozkvrdlaným vejcem, posypeme mandlemi, nakrojíme do kříže a pečeme v troubě rozehřáté na 200 stupňů přibližně 10 minut, aby se mazanec na povrchu zatáhl, pak teplotu stáhneme na 150 stupňů a dopékáme přibližně dalších 20 - 30 minut podle velikosti. Krájíme až po úplném vychladnutí.











pondělí 16. března 2015

MŘÍŽKOVÝ LINECKÝ KOLÁČ S TVAROHEM

aneb Pečeme každý týden na přání. :-)


Suroviny:

600 g polohrubé mouky (na dvě koláčové formy nebo jeden plech)
150 g moučkového cukru
2 lžíce vanilkového cukru (jak na domácí se můžete podívat TADY)
1 prášek do pečiva
2 lžičky mleté citronové kúry, špetka kurkumy
250 g másla
3 celá vejce

500 g plnotučného tvarohu (2 vaničky)
marmeláda podle chuti
(případně cukr na doslazení tvarohu a nebo žloutek na spojení, já ale obojí tentokrát vynechávám - v kombinaci s marmeládou je koláč sladký až až a žloutek mi nepřijde potřebný)

Postup:

Sypké suroviny promícháme zvlášť v míse. Přidáme změklé máslo a vejce a rukou důkladně propracujeme v hladké těsto, které necháme minimálně hodinu odležet (ale čekání přes noc v lednici mu také udělá dobře). Těsto rozdělíme podle formy na dva až čtyři díly - vždy jeden větší na spodek a druhý menší na mřížky. Větší část těsta buď rozválíme a přeneseme do formy nebo ho do ní natlačíme (těsto je tvárné, jde to dobře) a po okrajích vytvoříme zvýšený okraj. Přímo na těsto namažeme vrstvu marmelády na kterou rozprostřeme tvaroh. Z těsta vyválíme tenké nudličky, kterými poklademe vršek koláče.* Pečeme v troubě rozehřáté na 170 stupňů do zlatova. Krájíme po vychladnutí, kdy tvaroh, který během pečení vyběhne, zase klesne.

* Nudličky se při pečení trochu smrsknou, tak s tím počítejte, udělejte je o fous delší a po stranách přimáčkněte ke zbývajícímu těstu.














pondělí 9. března 2015

KMÍNOVÝ CHLÉB Z DOMÁCÍ PEKÁRNY ZADĚLÁVANÝ PIVEM



Suroviny:

600 g pšeničné chlebové mouky
300 g žitné chlebové mouky
100 g celozrnné mouky
500 ml piva
200 ml vody
1 kostka droždí (42 g)
2 lžíce cukru
2 lžíce soli
2 lžíce mletého kmínu
2 lžíce celého kmínu
podle chuti slunečnicová a lněná semínka










DOMÁCÍ PEKÁRNA A POPELKA

Dneska to bude taková mrzoutská litanie, na to upozorňuji předem. Vy z vás, kteří na pekárnu nedáte dopustit, radši ani nečtěte dál. A nebo naopak čtěte a pak raďte. :-)



Domácí pekárna. Nějak se s ní nemůžu skamarádit. Koupila jsem ji s velkým nadšením ještě v době, kdy jsem o kváskovém chlebu z trouby ani nezačala uvažovat a nějakou dobu jsem z ní opravdu nadšená byla. Jenže pak se několikrát za sebou stalo, že nezafungovala jak měla a tak jsem se nazlobila a odstavila ji do skříně. Pak jsem si říkala, že když už v té skříni zabírá místo, mohla by posloužit alespoň na zadělání těsta. Opět jsem ji tedy vytáhla a zkusila nechat ji zadělat vánočku. Dvakrát po sobě v jeden den. Dvakrát po sobě nevykynula. Potřetí jsem ji z těch samých surovin zadělala v ruce a vánočka byla perfektní. A tak pekárna opět putovala do skříně a já na ní úplně zanevřela. Teď, skoro tři roky poté, jsem se o ni zase začala zajímat (z velké části proto, že na mě už dvakrát spadla od stropu z naší stále ještě obrovské postěhovací hromady). Stojí teď v kuchyni na stole, zabírá místo a já jí podsouvám jeden pečící pokus za druhým a pořád se mi ještě nějak nezdá.

Nemůžu si pomoct, ale je s ní podstatně víc práce než s ručně zadělávaným těstem (původní romantické představy o víceúčelovém domácím pomocníkovi se rozhodně s realitou rozchází). 

1. Špatně míchá. V těstě často zůstávají nerozmíchané hrudky mouky a těsto se lepí po okrajích formy a samo se k hnětačům nevrací. Což mě rozčiluje neuvěřitelně. Nevidím časovou úsporu v tom, že prvních pět minut stojím nad otevřenou pekárnou a stěrkou těstu pomáhám zpátky. Částečně jsem to vyřešila tím, že těsto udělám o něco řidší, aby se lepší převalovalo a ke konci hnětení ho zapráším moukou tak, aby mělo potřebnou konzistenci. Jenže to opět znamená, že musím pekárnu hlídat.

2. Práší. Jakmile se začnou hnětače pohybovat, mouka pufne a vyvalí se bílý oblak, který sice neuteče ze zavřené pekárny, zato se rozpráší a usadí na topných spirálách a při pečení se pálí a smrdí. Abych pekárnu po každém pečení vysávala. Dá se to zmírnit tím, že ze začátku přidám menší množství tekutiny, program zapnu a tu zbývající přilévám postupně - v surovinách se pak netvoří vzduchové bubliny a nepufá nic. Zato opět stojím nad pekárnou jak trubka.


3. Neumí menší množství těsta. Do 800 g mouky zadělám velké nic, protože těsto, jakkoliv řídké, se namotá pouze na jeden hák a na něm se točí dokolečka až do konce hnětení. Zaděláno viz bod 1.


4. Neumí větší množství těsta. :-)) Já vím, už to zní rýpavě, jako že si stěžuji na všechno. Ale abych předešla bodu 3, je třeba zadělávat z kila mouky. Výtvor z kila mouky pekárna nedopeče. A tak buď přidávám čas a nebo vzniklý produkt dopékám v troubě. Ať žije úspora!

5. Kynuté těsto je překynuté. No vážně. Chtěla jsem pekárnu vzít na milost kvůli mým šlachám v zápěstí, kterým se ruční zadělávání hrubě nelíbí. A tak jsem zadělala na mazanec z ověřeného receptu (předtím zkoušenou vánočku jsem radši rovnou vynechala). Pekárna už při hnětení začíná hřát (tak, že na topných spirálách se pálí mouka) a těsto je příliš teplé a mazlavé. Vykyne, což to jo. Vykyne do obřích rozměrů. Až jsem se ke konci programu lekla, těsto jsem honem vyndala, srazila vařečkou a strčila ho na noc do lednice. Musela jsem ho ovšem během první hodiny srážet ještě dvakrát, jak bylo rozeběhnuté. Druhý den jsem uplácala mazance, těsto krásně nakynulo i na plechu a v troubě, ale po vytažení se okamžitě propadlo. Na řezu byly mazance nadýchané až moc a měly pěnovou strukturu. S ručním zaděláním a klidném kynutí při pokojové teplotě se mi nic takového nikdy nestalo.

6. HÁKY. I kdyby pekárna fungovala bez problémů uvedených v předchozích bodech, budu mít v těstě zapečené háky. Tedy pokud nebudu hlídat konec hnětení, těsto nevyklopím, háky neodstraním a úhledný bochníček nenatlačím zpátky. Lepí se to, takže stejně nakonec budu muset vytáhnout vál a podsypat si to moukou.

7. Estetika. Bod do kterého mě nikdo nenutí, ale když tak pročítám pekárnové recepty, nejsem si jistá, jestli doopravdy chci jíst mazanec v kostce, bábovku v kostce, vánočku v kostce, sekanou v kostce. 

8. Jiná těsta než kynutá - a vůbec cokoliv jiného než těsta, například marmelády či škvarky. Vážně jde v pekárně zadělávat těsta na vánoční cukroví?? Já to nezkoušela, zkrátka proto, že si myslím, že těžké máslové křehké těsto prostě pekárna nemůže umět zadělat tak, aby se z něho dalo uspokojivě péct.

Existuje samozřejmě možnost, že všechno, na co tu hudrám, je způsobené mýma nešikovnýma rukama a nebo nedobrou pekárnou. A proto zkouším dál a nevzdávám to, i když už jsem z toho trochu unavená a vůbec mě to nebaví. Také je možné, že mám na těsto prostě příliš vysoké nároky. Nechci péct chleba nebo mazance, které praskají nebo se propadají. A nebo jsem staromilec a chybí mi kontakt s těstem (opatlanou stěrku za kontakt nepovažuji). Každé kynuté těsto přeci potřebuje jinou péči a nedá se našroubovat na pár pekárnových programů.

A co vy? Jak vy to máte s domácí pekárnou? Pište, zajímají mě vaše názory. A hlavně rady. A přikládejte svoje oblíbené a ozkoušené recepty, ať se něco šikovného přiučím. Pomozte mi navázat s pekárnou přátelství! :-)

A abych pořád jenom nehudrala, TADY je jeden recept na kmínový chléb, který se docela povedl (byť jsem ho dopékala v troubě, proto ta krásná zlatavá barva ze všech stran).

FAZOLOVÁ POLÉVKA S KLOBÁSOU



Když se ve vaření nebo pečení pro něco nadchnu tak, že jsem ochotná překonávat překážky a nedbat na (často ukrutnou) časovou ztrátu, zpravidla to má nějaký důvod. Tentokrát tím důvodem byly fazole. Věřím tomu, že nejsem jediný fazoloúchyl. Fazole jsou prostě fajn. Jsou barevné, zvonivé, tvrdé a na dotek příjemné. Člověk se jimi může jen tak přehrabovat nebo na ně koukat ve sklenicích (já mám všechny fazole vystrčené venku právě abych se jimi mohla pořád kochat) a pořád to bude paráda. Kdyby bylo na mně, klidně bych do fazolí i skákala a nebo v nich spala.
Já zjistila, že mám doma fazolí celkem šest druhů. Tuhle jsem byla v obchodě a chtěla si pořídit další dvoje, ale pak jsem se přece jen zarazila a nekoupila nic (to když jsem si představila, co by na to asi řekl můj Muž, kdyby věděl, že k hromadění surovin mám úplně jinou než chuťovou motivaci - totiž estetickou). Také jsem si říkala, že už by si mohl všimnout, že zatímco na páse přes kasu pravidelně projíždějí nejrůznější sáčky luštěnin, na talíři se zase tak často neobjevují (měla bych to napravit).


Pokud se pustíte do vaření fazolové polévky, určitě dodržte pravidlo, že je potřeba každý druh máčet i vařit zvlášť, protože každý druh je jiný a tak potřebuje rozdílnou dobu varu k tomu, aby změkl. Samozřejmě vás nenutím, abyste používali šest druhů fazolí jako já. Vystačíte si určitě i s jedním oblíbeným (i když je pravda, že každý druh také jinak chutná a čím více tedy druhů, tím pestřejší polévka). Fazole také solte až po změknutí a nebo přímo v polévce, jinak se vám do měkka nikdy neuvaří. Použití octa v polévce je zcela volitelné, ale já mám poslední roky nakyslé polévky přímo nezřízeně ráda, a tak si dokyselování potrpím. Takže tu je fazolová polévka podle Popelky:


Suroviny:

fazole podle chuti (já použila po dvou hrstech od šesti druhů)
2 středně velké mrkve
2 vetší cibule
1 nožička klobásy podle chuti (raději nějakou kvalitnější, která se v polévce nerozpustí)
malá plechovka rajčatového protlaku (140 g)
200 ml vysokoprocentní smetany
1 lžíce sádla
2 stroužky česneku
ocet
pepř, sůl, lžička sladké papriky, lžička majoránky, lžička saturejky



Postup:

Fazole namočíme přes noc do vlažné vody (každý druh zvlášť). Druhý den vodu slijeme a v menším množství vody je uvaříme do měkka (opět každý druh zvlášť). Nesolíme, jinak nezměknou! Fazole ponecháme v uvařené vodě a odložíme je stranou. Cibuli nakrájíme nadrobno a v hrnci na rozpáleném sádle ji necháme zesklovatět. Přihodíme na tenká kolečka nakrájenou mrkev, kterou restujeme tak dlouho, dokud lehce nezměkne a nepustí vodu. Poté přidáme na kolečka nakrájenou klobásu, prolisovaný česnek a sladkou papriku, orestujeme, přidáme i rajčatový protlak, opět zarestujeme a zalijeme vodou nebo vývarem. Přidáme fazole i s vodou, ve které se vařily, osolíme, opepříme, osaturejkujeme a na mírném ohni vaříme tak dlouho, dokud mrkev nezměkne. Teprve poté vmícháme smetanu, rozemneme majoránku a dochutíme octem dle libosti. Polévku podáváme nejlépe horkou a s čerstvým chlebem.