Málem donekonečna jsem bádala, jak tohle cosi z dýně a pomerančů nazvat. Pátrala jsem na internetu, jaký přesný rozdíl je mezi džemem a marmeládou a ač jsem si dodnes myslela, že mám jasno, musím přiznat, že teď z toho vůbec nejsem moudrá. Ze začátku jsem si psala do dvou sloupců vlastnosti a složení marmelády a džemu zvlášť. S tím jsem ovšem brzo přestala, protože každá stránka totiž obsahuje jiné informace, které se navzájem dokonce popírají. Přečetla jsem i několik diskuzí, kde jeden druhého osočoval z neznalosti. A v okamžiku, kdy se mně do toho začalo motat nařízení EU (podle kterého se marmeládou smí nazývat jen výrobky z citrusových plodů), jsem to všechno pozavírala. A víte proč? Protože mně je to vlastně úplně jedno a poslední, čím bych si chtěla zadělávat hlavu je to, jestli si na chleba mažu džem nebo marmeládu. Jen jsem chtěla být přesná. Nemám ale jasno doteď a jediné, k čemu jsem dospěla je to, že džem oproti marmeládě obsahuje kousky ovoce nebo celé drobné plody, kdežto marmeláda je neobsahuje, protože se vyrábí z ovocného protlaku. A podle téhle poučky jsem svoje dýňové cosi nazvala džemem, protože i když v něm nejsou kousky ovoce (rozmixovala jsem ho dohladka), určitě jsem ho nevyráběla z protlaku. :-)
Suroviny:
1 dýně (použila jsem polovinu Hokaido a polovinu máslové)
4 pomeranče
2 citrony
200 g zázvoru
1 vanilkový lusk
třtinový cukr podle chuti
Gelfix podle potřeby (pokud nepoužíváte Gelfix, určitě bych doporučovala zvýšit množství citronů kvůli konzervaci)
Postup:
Dýni důkladně omyjeme a i se slupkou ji nakrájíme na menší kostky. Pomeranče oloupeme, odpeckujeme a pokud možno je zbavíme blanek mezi jednotlivými stroužky. Pokud to z nějakého důvodu nejde nebo se nám nechce, určitě je alespoň důkladně obereme od bílé spodní slupky (ta je společně s peckami hořká). To samé uděláme s citrony. Zázvor nastrouháme na jemno. Vanilkový lusk podélně rozkrojíme a špičkou nože z něho po celé délce stáhneme dužinu (zbytek lusku můžeme dále využít např. na výrobu domácího vanilkového cukru či extraktu).
Ještě horký džem plníme do sklenic, které postavíme na víčko a necháme je vychladnout.
Zdravím a chystám se udělat džem dle návodu. Opravdu dýni neloupete? Díky Dana
OdpovědětVymazatZdravím i já!
VymazatOpravdu neloupu, ani do polévky nebo pyré. :-)
Dobrý den. Chci se zeptat jaké množství Gelfixu mam dát třeba na 3kg dýně? Podle čeho to poznam? Mam cca 16 kg dýně😂😊😊
OdpovědětVymazatProtože minulý rok jsem delala marmeládu, zavařila ji a přesto se brzy zkazila. Nevím, co jsem udělala špatně. Vím ale, že Gelfix, želírovací cukr....nic podobného jsem nepřidávala. Děkuji moc za odpověď :-)
Dobrý den,
VymazatGelfix používejte podle návodu na sáčku, je tam uvedeno množství cukru, hmotnost protlaku (ovoce). Můžete koupit různé druhy, na sáčku je označení 1:1, 2:1, 3:1, přičemž druhé číslo značí množství cukru. Nejdřív se teda rozmyslete, jak sladký džem chcete.
Pokud Vám nevadí tekutější konzistence džemu a bojíte se, aby se Vám nezkazil, můžete použít i pomůcku ke konzervování (http://www.oetker.cz/cz-cs/nase-vyrobky/zavarovani/pomucka-ke-konzervovani.html). Ta neželíruje, ale pomáhá od plísně a podobně. :-)
Doufám, že jsem Vám trochu poradila!