pátek 20. června 2014

LISTOVÉ TAŠTIČKY S TVAROHOVO-PUDINKOVOU NÁPLNÍ

- to když se nemůžete rozhodnout, jestli byste zrovna radši pudink, nebo tvaroh.





Suroviny:

1 balení listového těsta (na moje oblíbené se můžete podívat zde)
1 sáček vanilkového pudinku
400 ml mléka
250 g tučného tvarohu
dvě lžíce vanilkového extraktu (jak si jednoduše vyrobit domácí zjistíte zde)
cukr krupice podle chuti






Postup:

Nejprve si podle návodu na obalu uvaříme hustší sladký puding (v návodu bývá zpravidla 500 ml mléka, my použijeme pouze 400 ml). Když vychladne (pod teplou náplní by se nám těsto roztékalo), důkladně ho rozmícháme s tvarohem, vanilkovým extraktem a přidáme cukr podle chuti. Těsto vyválíme na tenký plát, rozdělíme ho na stejně velké obdélníky, na kterých si lehce vyznačíme poloviny. Jednu polovinu několikrát šikmo nařízneme. Na druhou dáme náplň (tak akorát, aby se do taštičky vešla) a naříznutou polovinu přes ní přeložíme (na fotku z překládání se můžete podívat zde). Těsto po stranách přimáčkneme vidličkou, aby náplň během pečení nevytekla. Taštičky přendáme na plech vyložený pečícím papírem, pomažeme je rozšlehaným vejcem a pečeme v troubě na střední až nízkou teplotu tak dlouho, dokud těsto nezezlátne.





KAPŘÍ FILETY S LUŠTĚNINOVÝM SALÁTEM

aneb tak trochu kapr po arabsku. :-)

Proč po arabsku? Protože jak už jsem jednou psala, ryby teď míváme docela často a začala jsem mít pocit, že je třeba vyzkoušet něco nového, aby se zase brzo nepřejedly. A salát z luštěnin proto, že brambory bychom měli už potřetí za sebou. :-) Bylo z toho nakonec docela dobré jídlo, jen toho času na něj padlo o něco více. A to především kvůli namáčení a vaření luštěnin. Pokoušela jsem se předtím najít doby namáčení a vaření jednotlivých druhů, ale pořád jsem se nějak nemohla dopátrat a čas už mě tlačil, takže jsem brzo všechny stránky zavřela a použila zdravý rozum. Abychom si rozuměli, všechny luštěniny jsem namočila přes noc a pak je postupně vařila hezky pěkně do měkka. Tak jako tak, použijete-li do salátu velké fazole nebo sóju, musíte počítat s tím, že abyste mohli uvařit oběd, je třeba se na něj připravit už večer předtím. Nebýt toho všeho namáčení, je to ovšem jídlo v podstatě velmi jednoduché (jak bývá často mým zvykem), takže se do něho můžete s chutí pustit.

Dobré pokoukání!

Suroviny:

Kapr:
kapří filety podle počtu strávníků
máslo, olej
pepř, sůl, mletý cayenský pepř (případně chilli), mletá sladká paprika

Salát:
luštěniny podle chuti a možností (já použila bílé fazole, adzuki fazole, hrách, cizrnu, sóju, hnědou čočku - od každého po jedné malé hrsti)
2 střední cibule
1 - 2 lžíce majonézy
svazeček čerstvé petrželové natě
pepř, sůl, sladké chilli, bílý pepř, římský kmín, koriandr, sušený česnek, skořice

Postup:

Luštěniny namočíme přes noc do studené vody (každý druh zvlášť). Druhý den je slijeme, propláchneme studenou vodou a opět každý druh zvlášť vaříme v osolené vodě do měkka. Pozor, doba vaření u jednotlivých druhů se liší, např. na sóju budeme potřebovat i dvě a půl hodiny, zatímco čočka bývá měkká už přibližně za půl hodiny. Uvařené luštěniny smícháme v míse a přisypeme nadrobno nakrájenou cibuli, kterou jsme předtím nechali na kapce oleje zesklovatět. Přidáme nadrobno nasekanou petržel, majonézu podle chuti, stejně tak koření a sůl (množství se bude lišit od množství salátu i od osobní chuti každého, takže zkoušíme, ochutnáváme a podle toho případně přidáváme). Salát důkladně promícháme a odložíme stranou.
Kapří filety osolíme, opepříme a posypeme podle chuti cayenským pepřem a paprikou. Ihned vkládáme do rozpáleného másla v kombinaci s olejem (máslo se tak nepřepálí) nejprve kůží dolů. Opékáme cca 3 - 5 minut podle velikosti ryby, pak stáhneme teplotu, filety otočíme a necháme je na mírném ohni dodělat. Když jsou hotové, ihned servírujeme.









BÍLÁ PIKANTNÍ RYBÍ POLÉVKA


Suroviny:

Na vývar:
rybí kostra a odřezky z jedné ryby
polovina menší mrkve, petržele a kousek celeru zhruba ve stejné velikosti
1 malá cibule
1 stroužek česneku
lžička fenyklových semínek
10 kuliček pepře
sůl

Na polévku:
čerstvý rybí vývar
2 lžíce másla
1 lžíce hladké mouky
100 ml smetany
lžička mletého zázvoru
lžička mleté pomerančové kůry
100 ml bílého vína


Postup:

Rybí kostru a odřezky důkladně propláchneme a společně s pokrájenou kořenovou zeleninou, cibulí a česnekem ji vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Přidáme fenykl a pepř, lehce osolíme a přivedeme k varu. Jakmile začne vývar vřít, snížíme teplotu na nejnižší plamen a táhneme těsně pod bodem varu přibližně hodinu. Mezitím si z másla a hladké mouky umícháme světlou jíšku, kterou zalijeme vínem a necháme ho částečně odvařit. Hotový vývar přecedíme přes jemné síto a důkladně rozmícháme s připravenou jíškou. Tekutinu opět přivedeme k varu, přidáme zázvor a pomerančovou kúru a vaříme na mírném ohni cca 20 minut. Po této době polévku ochutnáme a případně dosolíme nebo přidáme více koření. Ke konci vlijeme smetanu, přidáme maso obrané z uvařené kostry a promícháme. Podáváme třeba s krutony z pečiva a čerstvou petrželkou.





středa 18. června 2014

KEDLUBNOVÁ KRÉMOVÁ POLÉVKA





Suroviny:


2 střední kedlubny
čtvrtina menšího celeru
2 lžíce másla
250 ml smetany
vývar
pepř, sůl, špetka muškátového květu






Postup:

Kedlubny a celer nastrouháme na jemno a v hrnci na rozpáleném másle je opékáme tak dlouho, dokud nepustí vodu a lehce nezezlátnou. Zeleninu zalijeme studeným vývarem nebo vodou a obsah hrnce přivedeme k varu. Přidáme pepř, sůl a vaříme na mírném ohni cca půl hodiny. Poté polévku odstavíme a rozmixujeme ji tyčovým mixérem na jemno. Znovu přivedeme k varu, podle chuti dosolíme a přidáme muškátový květ. Krátce povaříme a před koncem přilijeme smetanu.






neděle 15. června 2014

TŘEŠŇOVÁ HRNKOVÁ BUBLANINA

Třešně jsou další ovoce, na kterém si pořádně pochutnáte jen v létě. Být třešně celý rok, mohla bych se živit jen jimi a vůbec by mi to nevadilo. :-) Až mi bylo trochu líto rozpliznout je do bublaniny, místo abych je snědla čerstvé. Přesvědčila mě až možnost vyzkoušet nový keramický pekáček, který jsem si koupila ke konci května na hrnčířských trzích. Nakonec jsem vyhrabala nejmenší hrnek, který jsem doma našla (tak akorát do malého pekáčku pro dva) a pustila se do toho. V keramice se tedy peče náramně, a i z ní nějak lepší chutná, estetika je zaručená a nesporná!





Suroviny:


2 hrnky polohrubé mouky

1 hrnek cukru krupice
prášek do pečiva
1 hrnek mléka
půl hrnku oleje
1- 3 vejce (podle velikosti hrnku)
třešně






Postup:





Všechny suroviny důkladně promícháme v míse. Máme-li čas, oddělíme žloutky od bílků a z bílků vyšleháme tuhý sníh, který poté do těsta lehce vmícháme, bublanina tak bude nadýchanější. Není to ale nutné, dobrá je i tak. 










Těsto vylijeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný pekáček, poklademe třešněmi a pečeme v předehřáté troubě na střední teplotu tak dlouho, dokud zapíchnutá špejle nevyjde z těsta čistá.










pátek 13. června 2014

TVAROHOVÝ KOLÁČ S JAHODAMI

Jahodová sezóna je tady a my máme doma 6 kg výborných jahod a další jsou na cestě. Koktejly a jahody s cukrem jsou samozřejmostí. Samozřejmostí je i jahodový koláč s tvarohem, na který jsem se těšila už skoro měsíc. Jahody se totiž s tvarohem zkrátka mají rády. Léto je prostě tady, a i když ho nemám ráda, nemůžu mu upřít pár báječných záležitostí, jako jsou třeba teplé modré letní noci a nebo právě jahody.





Suroviny:

Těsto:
250 g hladké mouky
120 g másla
1 celé vejce
50 ml mléka
2 lžíce vanilkového cukru

Náplň:
500 g tvarohu (2 balení)
2 žloutky
vanilkový cukr, extrakt nebo přímo vanilkový lusk
cukr krupice na doslazení podle chuti
jahody



Postup:

Mouku, změklé máslo, vejce, mléko a cukr smícháme a vypracujeme hladké a nelepivé těsto, které zakryjeme potravinářskou fólií a necháme při pokojové teplotě hodinu odležet. 










Poté ho natlačíme do formy v tenké vrstvě tak, abychom utvořili na všech místech stejně vysoký okraj. Těsto na dně formy důkladně propícháme vidličkou, aby se nenafouklo. 










Tvaroh rozmícháme s vanilkou, cukrem a žloutky a rozetřeme na připravený korpus. Nahoru vyskládáme jahody a lehce je do tvarohu zamáčkneme. Pečeme v troubě při střední teplotě tak dlouho, dokud okraje těsta nezezlátnou. Po upečení necháme zcela vychladnout.








pondělí 9. června 2014

FRANCOUZSKÝ KAPR

aneb prostě jen sofistikovanější název pro kapra na rozmarýnu s estragonem (akorát že po francouzsku to zní lepší :-) )




Suroviny:

porce kapra dle počtu strávníků
bílé víno
citron
plátek másla
sůl, sušený rozmarýn a estragon






Postup:

Kapra omyjeme a osušíme papírovým ubrouskem. Osolíme, podle chuti posypeme rozmarýnem a estragonem a vložíme na pánev na rozpálené máslo nejprve kůží dolů. Když je opečená dokřupava (cca 5 minut), stáhneme teplotu a kapra obrátíme. Zastříkneme bílým vínem, pokapeme lehce citronem a necháme dodělat i z druhé strany (opět přibližně 5 minut). Ihned podáváme (já ho ráda třeba jen se zeleninou nebo čerstvým chlebem).



pátek 6. června 2014

ZAPEČENÁ KOTLETA

co dům dal (aneb když je zkrátka třeba spotřebovat všechny zbytky z lednice).





Suroviny:

2 pěkné vyšší a prorostlejší kotlety
2 střední cibule
1 velké rajče
1 červená paprika
2 bílé papriky
30 g čedaru
kousek slaniny
pepř, sůl







Postup:

Kotlety z obou stran osolíme a důkladně opepříme. Cibuli, rajče a červenou papriku nakrájíme na tenké plátky a navrstvíme je na maso (nejprve cibule, aby od ní kotleta chytla ten správný šmak, pak rajčata a nakonec papriky). Kotlety vložíme do pekáčku, podlijeme vodou (pokud máme kotlety méně prorostlé, přidáme pár lupínků másla nebo trochu sádla) a pečeme nepřikryté v rozehřáté troubě na střední až nízkou teplotu (podle trouby) do měkka. Dáváme přitom pozor, abychom maso nevysušili! Podle potřeby podléváme. Pár minut před koncem zvýšíme teplotu a posypeme maso strouhaným čedarem a navrch položíme slaninu. Společně s masem můžeme v troubě na zvláštním pekáčku opéct i poloviny bílé papriky, kterou před pečením lehce potřeme olejem a osolíme. Podáváme s na pánvi opečeným bramborem a domácí hořčicí.




středa 4. června 2014

BEZOVÝ SIRUP






Suroviny:

50 květů bezu (čím víc květů, tím víc chuti)
4 kg cukru
4 citrony
4 lžíce kyseliny citronové
4 litry vody







Postup:

Květy probereme a odstraníme z nich největší hmyzáky. Neoplachujeme, jinak je zbavíme pylu a tudíž podstatné části chuti (za to pár broučků stojí). V hrnci převaříme vodu a necháme ji vychladnout. Do ní naskládáme květy zbavené tvrdých stopek, zasypeme je kyselinou citronovou a přidáme oloupaný, odpeckovaný a na kolečka nakrájený citron. Přiklopíme hrnec pokličkou a necháme při pokojové teplotě min. 24 hodin odstát. Poté všechno přecedíme přes čisté plátno a důkladně vymačkáme.





Přidáme cukr a šťávu udržujeme těsně pod bodem varu tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Šťáva by se neměla příliš dlouho vařit, aby se nezničily všechny účinné látky. Ideální je nevařit ji vůbec, ale chceme-li přece jen trochu snížit riziko plísně, cca minutu ji provaříme. Sterilní naběračkou přitom sbíráme pěnu, která se varem vytvoří. Horkou šťávu plníme do lahví nebo sklenic, které otáčíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Skladujeme v chladnu a temnu.





Při plnění lahví horkým sirupem se stává, že horký vzduch, který z lahve před hrdlo uniká, vytlačuje i sirup, který pak prská všude kolem. To se dá jednoduše vyřešit tak, že do trychtýře vložíme brčko (mělo by být tak dlouhé, aby dole trychtýř přesahovalo) a nahoře ho přilepíme k trychtýři náplastí nebo izolepou. Přebytečný vzduch tak bude unikat brčkem.












pondělí 2. června 2014

ZELENÝ POZITIVNÍ ČLÁNEK

Nic extrovního v něm nehledejte, jen jsem tak procházela zahradu a koukala, co všechno roste, kvete a co už bude brzy zralé, abych to nepropásla. A byl to (zatím ještě zelený) balzám na oči i duši. Takže to jen tak, kdybyste se chtěli nabalzamovat taky. :-)

Kromě kopru a přislíbené rašící majoránky jsem si odvezla i náruč bazalky, velký svazek meduňky, mátu a oregáno.




Těšit se můžu mimo jiné na jahody, ostružiny, maliny, třešně, jablíčka, červený a bílý rybíz a na jostu. 








Ono totiž bydlení pod lesem má svoje výhody i kouzlo. 







Také na mě a náš budoucí balkón čekají moje vysněné muškáty. 


A protože už mě zase bolí v krku, zkouším se napravit čajem z divizny a podbělu. :-)